Aktualności

04.05.2017r.

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

        4 maja 2017r. w Zespole Szkół w Białce odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

        Konstytucję 3 maja uchwalono w 1791 roku, by zreformować ustrój ówczesnej Rzeczypospolitej. Rocznica uchwalenia tej ustawy zasadniczej była obchodzona w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Również w okresie międzywojennym rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Jednak po II wojnie światowej, w okresie Polski Ludowej zaprzestano obchodzenia tej uroczystości. Dopiero 27 lat temu w 1990 roku sejm RP przywrócił, jako święto państwowe dzień 3 maja.

        Nasza szkoła kontynuuje tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii narodowej. Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: E. Niewęgłowskiej, B. Wójcickiej i G. Kryjak oraz nauczycieli muzyki i religii H. Mironiuk i P. Skowrona przygotowali część artystyczną. W pięknych słowach przypomnieli historię, by czerpać z niej siłę i mądrość- wartości, które pozwalały Polakom przetrwać. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne (M. Wierzbicka – flet poprzeczny, M. Masłowska, K. Korólczyk - skrzypce i N. Siudyła – saksofon) wykonując przepiękne utwory patriotyczne. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna. Uczniowie przybyli tego dnia do szkoły w strojach galowych. Wielu z nich miało chorągiewki biało-czerwone oraz kotyliony. Wszyscy w skupieniu wysłuchali i obejrzeli część artystyczną, która na długo pozostanie w pamięci.

"Naród, który nie zna swojej przeszłości,
umiera i nie buduje przyszłości"

 

Ewa Niewęgłowska

Galeria zdjęć

 

Powrót

          


Autor strony: Mirosław Chudziak

Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Szkoła z klasą

 DATA

GODZINA

LICZNIK