Aktualności

21.10.2011r. - Wycieczka do Lublina klasy Ia i IIb gimnazjum       

Dnia 21 października bieżącego roku odbyła się wycieczka do Lublina. Zbiórka pod Zespołem Szkół w Białce rozpoczęła naszą wyprawę. Udział wzięli uczniowie klasy II ''b" oraz I "a". Całą wycieczkę nadzorowali opiekunowie: Pani Ewa Matuszewska, Pani Grażyna Kryjak oraz Pan Mirosław Chudziak. W planie wycieczki było zwiedzanie Majdanka, poznanie zawodu pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz seans w kinie 3D.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był Majdanek- niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Wszyscy z zapartym tchem słuchali pani przewodniczki, która oprowadziła nas oraz opowiedziała nam poruszającą historię związaną z tym miejscem. Na początku pokazała nam komory gazowe, w których stosowane były granulki cyklonu B. Wywołał on śmierć wielu niewinnych ludzi. Obok komór znajdowały się łaźnie, których znaczenie przytoczyła nam pani przewodniczka. Następnie przeszliśmy do muzeum, w którym znajdowały się przedmioty odnalezione na terenie obozu. Były to rzeczy zarówno dorosłych, jak również dzieci. W tym miejscu dowiedzieliśmy się również, że na Majdanku zginęło dwieście trzydzieści tysięcy osob, w tym około sto tysięcy to Żydzi. Śmierć tych ludzi była spowodowana złymi warunkami życia, chorobami, traktowaniem, wygłodzeniem lub wychłodzeniem organizmu. Potem przeszliśmy do krematorium, w którym znajdowały się piece. Było to miejsce, gdzie przeprowadzano pośmiertne spalenie. Jako ostatni zwiedziliśmy monumentalny pomnik autorstwa Wiktora Tołkina. Monument składał się z dwóch części: Pomnika Walki i Męczeństwa oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych. Pobyt w tym miejscu bardzo każdego zainteresował oraz poruszył.

Kolejnym miejscem naszej wyprawy był Lubelski Urząd Wojewódzki. W tym miejscu mogliśmy poznać miejsca pracy urzędników, ich zawód, a nawet mieliśmy zaszczyt poznać niektórych z nich osobiście. Na koniec czekał na nas poczęstunek. Każdy z nas mógł wykazać sie zdobytą wiedzą biorąc udział w "obradach". Wszyscy otrzymali kartki, na których mieli swoją wyznaczona rolę w dyskusji. Następnie, bez pomocy opiekunów, mieliśmy za zadanie wczuć sie w rolę urzędników i należycie odegrać ich rolę. Wszystkim bardzo spodobało się to miejsce.

Kolejnym, a zarazem ostatnim już punktem wycieczki było centrum handlowe "Plaza". Na początku zebraliśmy się wszyscy pod kinem. Każdy z nas z niecierpliwością czekał na seans. Obejrzeliśmy film pt. "1920 Bitwa Warszawska", który wyreżyserował Jerzy Hoffman. Opisywał on jedną z najważniejszych bitew w dziejach Polski.  Role główne zostały przypisane Nataszy Urbańskiej oraz Borysowi Szycowi. Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. Ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków. Każdego bardzo wzruszył film. Po seansie mieliśmy czas, aby zjeść ciepły smaczny posiłek.

W drodze powrotnej w autokarze panowała bardzo miła i ciepła atmosfera. Uważam, że każdemu podobała się "lekcja historii" w tym dniu. Przywieźliśmy do domów wiele wrażeń i ciekawych opowieści.

Sprawozdanie napisały uczennice klasy II b

Galeria zdjęć z wycieczki.

 


         


 


 

Autor strony: Mirosław Chudziak

Wszelkie prawa zastrzeżone.

webmaster@zsbialka.pl

Szkoła z klasą

 DATA

GODZINA

LICZNIK